Indonésie - Bali, Nusa Penida, Flores, Komodo a Rincha

Indonésie  -  Bali, Nusa Penida, Flores, Komodo a Rincha

27. 6. 2011 | DiveCrew

Již dříve jste na našich stránkách mohli číst o nápadu strávit Vánoce a silvestra na Bali v Indonésii. Protože náhoda tomu chtěla, byl jsem pracovně začátkem června na Bali. Odtud jsem měl cestovat lodí Sea Lady na východní Alory v Indonésii. Touto dobou tudy vedou jedny z migračních vln velkých kytovců. Cílem bylo fotografovat velryby a dodělávat kurz jednomu z našich Ostravských kurzistů.

 

Loď Sea Lady byla náš cíl. Je to kouzelná dřevěná loď, zcela typická pro zdejší končiny. Vybavená skromně ale stylově, 10 potápěčů se tady v dobré partě bude cítit skvěle. Velkým komfortem až romantikou je spaní na molitanových matračkách pod přístřeškem na horní palubě. Jak se říká pod širákem. Loď je vybavena malým jídelním koutem vedle kuchyně ale i prostorným sezením venku. Toalety a sprchy nepočítám to je samozřejmé. Kajuty jsou v podpalubí a neškodilo by, jak slíbil Milan Jeglík, v budoucnu dodělat i výkonější ventilaci. Pro nás dva se Zdeňkem byl pobyt na 12 dní v oblasti východních Alor a potápění s velrybami zapovězen.  Na loď jsme se nedostali díky skupince potápěčů dělajících si vlastnický nárok na tento termín. Nepochopitelné je, že jsme měli vše zaplaceno a domluveno s nimi dopředu.

Již v Praze na letišti jsem měl obavy, že do této skupinky nezapadnu. Tak svobodně na veřejnosti se projevující nálady lidí znavených alkoholem, moc nemusím. Se divím vedení  Korean Air, že je vůbec pustili na palubu letadla. S Korejskou pokorou a klidem vzali unavené Čechy na palubu. Takovou ostudu jsem dlouho nezažil. Doslova jsem se styděl, že jsem potápěč a že jsem Čech. Byli jak vypuštěni ze řetězu. Myslím, že ještě pár cest téhle „ partičky“ a letecké společnosti budou přepisovat manuály. Jejich nálady nebrali konce ani na Bali v barech a restauracích v Kutě. Doslova jsme se jim po dva dny vyhýbali. Až večer před odjezdem na loď když jsme se dozvěděli kolik lahví slivovice a jiného alkoholu berou na loď sebou, jsme vážně začli přemýšlet o dalším pobytu s nimi na lodi. Po večerní hádce a urážkách padajících na naše hlavy, že nepijeme s nimi došlo takřka k pěstnímu souboji. To definitivně rozhodlo o změně našeho programu.  

Milan Jeglík tou dobou chystal loď pro nás nové klienty. Nastalou situaci vyřešil korektní nabídkou vrácením peněz a pobytem  jihovýchodně od Bali v jejich resortu na ostrově Nusa Penida, který je dostupný za 40 minut plavby rychlou lodí. Jejich ostrov, jak se dá v uvozovkách říci, je turisticky málo navštěvován zato sousední Lombogdan je resort vedle resortu. To znamená, kdo chce klid od turistů, užívat přírody a potápění, tak pro něj je Nusa Penida správným cílem. Můj dojem byl z prvních kroků po ostrově sice trošku překvapením. Místní komunita muslimů a hinduistů si s pořádkem opravdu moc hlavu nedělá. Monika pravidelně různými fintami učí lidi ze sousední muslimské vesnice pořádku. Jednou jim darují se slávou fotbalové míče pro místní klub jednou zase popelnice nebo něco jiného. Výměnou za dárky je příslib a snaha starosty organizovat pravidelně úklidové akce kolem domů ve vesnici. Vždy po úklidu vše vypadalo takřka jako v pohádce. Je pravdou, že při průjezdu hinduistickými vesnicemi na ostrově to bylo s pořádkem znatelně lepší.  " Znáte to z Egypta, ne? " 

Zato potápění pohádka. pokud chcete zažít potápění v klidných vodách bez příliš silných proudů jsou časy vstupu do vody přesně propočítávány dle přílivových tabulek. A to je-li voda nejvýš začínáte hodinu před a hodinu po končíte. Ne že by moře úplně stálo jako voda v lomu ale není to tak divoké. Samozřejmě jsem si nenechal ujít možnost jít do vody mimo pravidla s Milanem a  Michalem, místními českými průvodci. Na Manta point jsme šli i s Monikou a dvěma Australskými turisty. Velkou odměnou pro začátečníky Zdenka a australana byly obrovské manty s více jak čtyřmetrovými křídly. Další ponor nás čekalo metr velké mládě Měsíčníka nebo-li Mola Mola. Čekalo nás přesně na hraně v 15 m kde voda ještě stojí a tzv. neteče, není to však pro něj daleko k silnému proudu v kanále u lokality Crystal Bay. Tam obvykle hledá útočiště při náznaku nebezpečí. Kluci ho podplavali a jen mě se ho podařilo nádherně vyfotit jak mu Klipky ozobávají hřbet od parazitů. Bohužel jen do té doby než se juniora dotkli bubliny vydechnuté ze dna. Korálová pole a množství barev propletených do sebe pod vodou to se nedá ani popsat. Uchvátili mě i skleněné rybičky schovávající se pod přerostlými korály. Byl to vděčný ale nelehký úkol pro fotografa. 

Další cesta z ostrova nás zavedla do končin východně ležícího ostrova Flores a vychvalovanými ostrovy Komodo a Rincha. Ano, je to kouzelné místo plné ostrovů, ostrůvků porostlých travou, palmami a mangrovy. Na těchto ostrovech uvidíte známé dravce až 2,5 m velké Varany Komodské. Jsou to majestátně vyhlížející ještěrky s tak jedovatými slinami v puse, že pouhé škrábnutí těmito zuby vás do pár dní zabije. Takhle varani loví buvoly a jiná zvířata. Místní průvodce, který nás vodil po ostrově nám vyprávěl, že snad varan dokáže běžet rychlostí až 18 km za hodinu a uplavat přes  500 km. " tomu se tedy nadá utéct ".

Potápění tady je pravda divoké ale nádherné. Opět je důležitý dobře zvolený čas potápění. Jsou tady k vidění obrovské manty, opravdu velké želvy a hodně tropických ryb. Komodo má místa vyhlášená pro makro fotografii. Pokud se chcete ten den dostat na nejkrásnější místa ostrovů, musíte odjet z přístavu Labuan Bajo časně z rána nejpozději však v 8 hodin. Cesta trvá minimálně 2 hodiny na první potápěčskou lokalitu. Potom hodinová pauza a znova do vody. V podvečer jste opět v přístavu, kde můžete vyrazit na jedinou ulici plnou obchůdků se zaprášenými suvenýry nebo i do luxusnějších restaurací. Nejpůvabnější a nejskvělejší jídlo mají místní Italské restaurace. Také v okolí hlavního města Flores vyrůstá spousty nových převážně Italských resortů.

Poslední zastávkou bylo městečko Kubu na severovýchodě Bali a jedna z mnoha základen v tomto okolí, česká RELAX Bali. Opravdu Jindro klobouk dolů máš to vychytané. Pěkné okolí, krásné až luxusní bungalovy. Výborné zázemí pro potápěče. Restaurace o té ani nemluvím. Mohu jen doporučit. A jak se říká, vše špatné je pro něco dobré, proto zde chceme strávit Vánoce a silvestra. Počet míst je omezen počtem bungalovů. Potápění s proudy i bez na haus reef nebo v Tulambenu na známý vrak Liberty. V okolí najdete mega hejno kranasů a ostatní obyvatele vraku které život poblíž vraku přitahuje jako magnet.

  

Letenky máme objednané od 22.12. - 7.1.2012. Místa jsou omezena počtem bungalovů 5 dvoulůžek + možná přistýlka a jeden pro 4. V těsném sousedství je však starší a levnější Monkey bungalovs resort.   

Napsal a vyfotografoval : Tomáš Melichárek

 

[RSS]

 

Vaše názory