Galapagy a Ekvádor

Galapagy a Ekvádor

13. 8. 2008 | Tomáš Melichárek

Naše potápění na Galapážských ostrovech.

 
 

Tak jsme opět zpátky. Od 2.10. – 18.10.2008 se členové našeho klubu Dive Crew účastnily cesty do Ekvádoru a na Galapágy.

Než se dostanete na Galapágy tak absolvujete 5 přeletů  letadlem. KLM s kterými jsme cestovali a byli hodně spokojeni. Po přistání na Galapágách nás u přístavního mola St.Christobal čekali  tuleni a pelikáni. Naše loď ALTA byla zakotvená uprostřed zálivu, bylajiž z dálky překrásná, motorový trojstěžník doslova dominoval celé zátoce. Její kapacita byla 16 lidí.

Hned první ponory další den nás nezklamaly. Spousta karet, žraloci bělocípí a hejna ryb. Voda jen vřela životem a kolem pobřeží tekl středně silný proud, který nás unášel ve směru ponoru. Teplota vody 18C viditelnost 20 -30m.  Další deny byly lokality lepší a lepší. Zhodou okolností teplejší voda a slabší proudy. Našim cílem byly světově známé lokality Wolf a Darwin. Ostrovy ležely  hodin plavby na severo západ od Galapág. Vlny a proudy jsme zažili střední až žádné. A teplota vody tady byla až 23C. Nejkrásnější setkání bylo vidět ty  stovky kladivounů. Delfíni nás provázeli téměř vždy až k hladině. Po 3 ponorech na Wolfu jsme přejeli dálaž k ostrovu Darwin a jeho známé Darwin Arch. Kromě kladivou jsme  si splnili další cíl naši cesty. Při potápění k nám připlavalo snad týden staré mládě Velrybího žraloka, bylo jen 4 - 5 m velké a hodně zvědavé.  Tady oproti Wolfu proudy skoro nebyli žádné a voda ještě teplejší až k 25 C. Celkem jsme udělali 14 ponorů. Kdyby to šlo snad by jsme udělali i víc ale ponory byly náročné a počasí venku malinko chladivé. 

Po potápění na Galapágách jsme odjeli do Ekvádoru do Amazonie a potom na horu Cotopaxi, ale o tom až příště. 

Prohlédněte si novou fotogalerii. 

Galapágy, španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 13 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od Ekvádoru. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícímí ještěry a obřími suchozemskými želvami.

 Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 13 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristobal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristobal, San Salvador, Santa Maria a Santa Cruz.  Galápago znamená želvu - název znamená tedy něco jako „želví ostrovy“, v některých ekvádorských mapách najdemete pojmenování Arcipiélago de Colón. Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Něteré jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek. První ostrovy Galapág byly přírodně vytvořeny z čedičové lávy při podmořských erupcích, přibližně 5,5 miliony lety.

Ekvádor, oficiálně Ekvádorská republika (španělsky Ecuador nebo República del Ecuador), je stát v Jižní Americe, který leží na rovníku a zároveň je jeho pobřeží omýváno vodami Tichého oceánu. Jeho sousedy jsou Kolumbie na severu a Peru na jihovýchodě. Součástí Ekvádoru jsou rovněž Galapágy.

Krajina Ekvádoru je velmi různorodá a dá se rozdělit do tří částí (západní, centrální Andy a východní), které se od sebe výrazně liší klimatem, biotypem, ale i zvyky. Země je rozdělena na 24 provincií a dělí se na 3 odlišné geoklimatické celky:
1. Pobřežní pás (Costa) – nížinný, s deštnými pralesy a na jihu se savanami;
2. Horský pás And (Sierra) – pásma Cordillera Occidental a Cordillera Oriental, mezi nimi pánve a náhorní plošiny ve výšce 2200–2900 m n. m. Sopečné vrcholy: vyhaslé Chimborazo (6310 m n. m. – nejvyšší bod), ve východním pohoří činné sopky (Cotopaxi je jednou z nejvyšších aktivních sopek na světě – 5897 m n. m.), rostlinstvo uspořádáno do výškových stupňů;
3. Východní pás (Oriente) – okraj Amazonské nížiny (deštný prales).

 

[RSS]

 

Vaše názory