Aktuálně z Kuby

Aktuálně z Kuby

30. 8. 2008 | Tomáš Melichárek

 

Havana, Kuba 30.8.2009

Tak jsme měli opět štěstí na zážitky. Již týden před odletem na potápění na Kubu Jardine De La Reina byl na místě hurikán Fay. Obvyklé je, že dva hurikány nechodí brzy po sobě. Ale asi máme štěstí nebo tu hrůzu nějak přitahujeme. Nyní jsou v oblasti Karibiku hurikány dva. Gustav a Hanna. Gustav zničil Haity a míří na západní část Kuby. Takové byly zprávy před pár dny, a proto nás třetí potápěčský den evakuovali z Tortugy z oblasti Jardines De La Rina.

AKTUÁLNÍ POLOHA HURIKÁNU

NOVÉ OBRÁZKY VE FOTOGALERII

Po první noci v Havaně jsme se vydali do Pinal Del Rio a Vinales, což je krásná hornatá oblast. Průvodcem se stal náš kubánský instruktor Tony. Za krásného počasí jsme podnikli túru na koních přes místní farmy. Lodičkou jsme projeli zdejší jeskynní systémy a večer se dobře bavili v hotelovém baru u bazénu. Další den zde má udeřit hurikán, a proto musíme zpět do Havany. Na náměstí malého městečka po cestě vyhlašují a organizují místní soudruzi evakuaci a povinné přípravy před hurikánem. Druhý den po příjezdu zpět do Havany jsme opět v hotelu Panorama. V 10 hodin se dovídáme že hurikán zesílil na rychlost 205km/h a rychlostí 20km/h se blíží pobřeží Kuby z jihovýchodu.

Poznámka redakce:

Při průchodu hurikánu Gustav přes kubánské ostrovy dosáhla rychlost větru 240 km/h. To odpovídá kategorii 4, tedy druhé nejhorší. Kubánský "Ostrov mládeže" jižně od Havany byl hurikánem Gustav praktiicky zničen.

Od 12h platí zákaz vycházet z hotelu a od 15h nesmíme ani z pokoje. Kolem zuří opravdu silný vítr a přes naši oblast bude procházet někdy v noci. Oko hurikánu má projít jen těsně kolem města Havana. Oko směřuje prozatím stále asi 150 km od nás. Pro představu- průměr celého hurikánu je asi 600 km, intenzita větru je u středu obvykle vyšší než u okraje. Moře bouří a my dostali do ruky propozice, co dělat dál.

Upozornění při hurikánu

1.       Zůstaňte, prosím, v klidu
2.       Neopouštějte hotel
3.       Nepoužívejte telefon
4.       Dodržujte všechny instrukce hotelového managmentu
5.       Vypněte elektrické přístroje
6.       Nevycházejte z pokoje a nechoďte k oknu
7.       Nekonzumujte alkohol nebo drogy
8.       I při uklidnění větru neopouštějte hotel.Může to být oko hurikánu.

Po hurikánu

1.       Nedotýkejte se elektrického vedení
2.       Pijte jen balenou vodu
3.       Noste pevné boty
4.       Ohlaste personálu zranění
5.       Nebuďte zvědaví

 

Díky firmě AVALON a CUBA DIVE Miloš Chlápek to vše zvládáme.

Tomáš Melichárek

Havana 30.8.2008, 17:00 místního času

Poznámka redakce (2.9.2008):

Předpovědi o možném ničivém účinku Gustava na pobřeží USA a zejména na New Orleans se naštěstí nepotvrdily.  Podle zpráv publikovaných světovými agenturami dne 2.9.2008 hurikán Gustav při kontaktu s pobřežím ztratil na síle a New Orleans se vyhnul. Škody na majetku a na životech jsou v porovnání s nechvalně proslulou Katrinou výrazně nižší.

 

[RSS]

 

Vaše názory