Křídla pro potápění

Křídla pro potápění

16. 4. 2012 | DiveCrew

Stali jsme se novými prodejci značky Tecline, Scubatech. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte pár přínosných informací co se týká křídel Tecline. Článek se věnuje křídlu Tecline Donut 22 Speciální edice. Tato značka se nezabývá jen křídly, v nabídce má také automatiky, manometry, hadice, masky, ploutve ...

 

Křídlo Tecline donut 22

Materiál křídel Tecline : 1000 Denier Nylon

U křídel TECLINE je použit vnější materiál 1000 Denier Nylon, který je stálobarevný, velmi odolný a dlouhověký, přitom ohebný a lehký oproti Corduře.

Materiál jiných křídel např. již zmiňovaná Cordura, je tvrdá, špatně ohebná a těžká. Je vhodná do jeskyní (do skutečných jeskyní, ne rekreační jeskynní potápění jako je Molnar, Dubnik, Mexiko apod.), kde se předpokládá náročný transport a vybavení se dlouhé úseky šoupe po skále, pískem a bahnem. Všude jinde jsou vlastnosti tohoto materiálu spíš předimenzované, zbytečně těžké a neskladné. Běžný potápěč ocení raději materiál, který je na tom s životností stejně (byť mechanická odolnost je nepatrně nižší) za to však je lehčí a lépe balitelný = 1000 Denier Nylon.

Za podmínek běžného potápění u nás nebo v moři, hloubkového nebo „rekreačně jeskynního“ potápění, není možné tento materiál zničit. Pro cestování např. do Egypta, nebo kamkoli jinam letadlem, dá člověk určitě přednost  lehčímu a balitelnějšímu křídlu.

Donut 15 váží pouhých 1,00 kg

Donut 17 váží pouhých 1,05 kg

Donut 22 váží pouhých 1,15 kg

imag0268.jpg

Kruhový tvar křídla Donut 22 Tecline

Spatřujeme v kruhovém tvaru křídla spíše výhody. Snadnější vypouštění spodním ventilem (ale i infátorem) kdy vždy vypouštíš z celého obsahu křídla, nikoli jen z jeho poloviny jako v případě podkovy.  To je nejen pohodlné ale i užitečné např. v krizové situaci zamrznutí inflátoru, protože nemusíte přemýšlet do jaké polohy se naklonit. Rychlému vypouštění napomáhá také pozice zadního ventilu který je nízký a hodně posazen do kraje.

Díky využitému prostoru ve spodní části křídla má kruhové křídlo při stejném profilu větší objem než podkova. Pokud zachováte objem, profil se zmenší.

Vzduch ve spodní části křídla při plně nafouknuté duši udržuje na hladině potápěče výš, než podkovovité křídlo až o 7cm. To je nesporná výhoda na moři ve vlnách.

Obavy o zničení spodní části křídla jsou celkem neopodstatněné. Střih křídel Tecline je slušně vybroušen, takže se nám nikdy nestalo, že by přesahovaly spodní okraj lahve. Proto ani nehrozí, aby jste si jej např. na lodi přisedli. V držácích lahve na safari lodích k poškození může sotva dojít, protože materiál křídla je skutečně odolný, byť to není cordura.

Plastový  inflátor a plastové přezky – výhody:

Kovové inflátory působí robustněji, ale to je asi tak všechno. Vzhledem k mnohem větší tepelné vodivosti jsou mnohem náchylnější k zamrznutí oproti plastovým a při potápění v moři se na kovové tlačítka nanášejí více soli a jiné usazeniny, takže kovový inflátor potřebuje větší údržbu. Navíc je zase těžší. 

imag0266.jpg imag0269.jpg

Kovové přezky na lahve jsou těžké do letadla a hůře se s nimi manipuluje oproti plastovým. Hůře se utahují, pokud se mění průměr lahve. TECLINE vyrábí přezky z delrinu. Delrin nemá důvod praskat i když na něj třeba šlápnete.

Co je důležité je cena. Ta je výrazně nižší.

  imag0265.jpg imag0274.jpg  
 

[RSS]

 

Vaše názory