Potápění lom Výkleky

Potápění lom Výkleky

25. 5. 2010 | Tomáš Melichárek

Potápění v lomu Výkleky je našim nejoblíbenějším místem pro potápěčskou školu. V tomto lomu rádi doděláváme kurzy potápění. Hloubka 9m a pozvolný vstup je pro takové potápění jako stvořen.

 
Výkleky - zatopený lom s čistou vodou    Výkleky je název vesnice, u které je nejlepší potápění v širokém okolí. Zatopený    lom využíváme při výcviku účastníků kurzů OWD. Velmi živo je tady i při nočních    ponorech pro pokročilé kurzy AOWD. Osmimetrová hloubka, čistá a teplá voda    umožňují instruktorovi dobře kontrolovat vaše první krůčky v potápění. Vy se    můžete lépe soustředit na provádění výcviku. Lom leží asi 20 km za Olomoucí jen    2 km od dálnice E462 exit 290.
 

   Popis lokality
   Lokalita je výborná obzvláště pro začátečníky, svou přístupností, hloubkou,    teplotou, viditelností a jednoduchostí terénu pod vodou. Přístup k vodě je ze    západní strany kamenitou cestou od parkoviště. Lom má poměrně vysoké skalní    stěny terasovitě padajícími k hladině. Přístup k vodě je po kamenité pláži    pozvolna skloněné až do hloubky 5 metrů. Dno je rovné se slabým nánosem jemného sedimentu. Podvodní kolmé stěny lomu jsou lemovány velkými balvany.  Kolem těchto stěn je velmi pěkná viditelnost, něky až 8m zpravidla však 4m. Proto většina potápěčů využívá k ponoru celý obvod lomu. Maximální hloubka je 8m. Teplota vody u hladiny v létě asi 24°C, u dna kolem 20°C. K vidění jsou okouni, líni, kapři a štiky, letos byli poprve spatřeni také vysazení pstruzi říční. Díky nejrůznějším potápěčským klubům je na dně také k vidění několik atrakcí jako vánoční stromečky i s ozdobami, otočená vana se vzduchem na způsob kesonu, Škoda 1203, kterou lze proplouvat, autobusová zastávka se zrcadlem, kde si můžete pořídit svůj první potápěčský autoportrét a dále trubky vzduchotechniky. V jižním cípu se schovává náhrobní kámen s vyrytými jmény zesnulých potápěčů.

Doporučení
Nejlepší je potápění je během týdne, o víkendu okolo 8 až 9 hodiny ranní, z důvodů velké návštěvnosti nepotápěčské veřejnosti v letních měsících. Lokalita je velmi vhodná i na plavání.

Kudy na Výkleky
Výkleky se nacházejí zhruba 20 km od Olomouce směrem na Ostravu dálnice E462. Asi kilometr za benzinkou Shell sjedete u exitu 290, směr Velký Újezd, Odry, Lipník n. Bečvou. U druhé odbočky vlevo je již cedule Výkleky. Po necelých 2 km vjedete do obce. Po několika stech metrech odbočíte v prvotočivé zatáčce do leva na kamenitou cestu k parkovišti. Po zaparkování si připravte kompletní výstroj a oblečte se. Potom se vydáte pěšky připraveni na ponor cestou kolem závory do kopce. Na horizontu odbočíte doprava a cesta s kopce se začne točit doleva. Tady již uvidíte lom. 

 

Ahoj u vody

Tomáš 

DIVE CREW

 

[RSS]

 

Vaše názory