Výbava pro šnorchlování

Výbava pro šnorchlování

16. 8. 2012 | Tomáš Melichárek

Šnorchlování je nenáročnou aktivitou, která je stále víc vyhledávána jak milovníky vodních sportů či mořského života, tak rodinami s dětmi trávících dovolenou u moře.

 

Tato činnost je dostupná takřka pro každého, nevyžaduje speciální fyzický výcvik, ani nákladnou investici do množství přístrojů. Pojďme si v tomto článku přiblížit, co vše je pro šnorchlování nezbytné a na co si při výběru dát pozor.

Šnorchlování

V úvodu ještě pár slov o samotném průběhu šnorchlování. Jedná se o relaxační, zároveň však také zážitkovou aktivitu. Začíná se tak, že ležíte na hladině s hlavou ponořenou ve vodě a sledujete dění pod sebou. Jakmile narazíte na objekt, který Vás zaujme, zadržíte dech a můžete se jej vydat prozkoumat. Potápět se tak můžete až do hloubky cca 10m.

Stejně jako ostatní outdoorové sporty, i šnorchlování ovlivňuje počasí a venkovní podmínky. Nejlepší zážitky ze šnorchlování získáte především za slunečného počasí, kdy je podmořský svět krásně osvětlený a vy tak můžete naplno obdivovat zajímavého zbarvení ryb, mušlí a korálů. Při větrném počasí a velkých vlnách se viditelnost značně zhoršuje, protože voda je kalnější.

Přestože je šnorchlování vhodné téměř pro každého a nevyžaduje nadstandardní fyzickou kondici, i zde jsou jisté bezpečnostní zásady, které by se měly dodržovat. Je tedy na místě zvážit před prvním šnorchlováním návštěvu specializovaného sdružení, kde získáte odborné rady a odpovědi na všechny Vaše otázky. Jedním takovým místem mohou být naše kurzy potápění.

Nyní už přistoupíme k samotné výbavě, kterou je dobré si před šnorchlováním pořídit. Je možné si jednotlivé přístroje půjčit, pokud se však tomuto koníčku budete chtít věnovat dlouhodoběji, určitě se vyplatí pořídit si výbavu vastní. Vše daleko lépe sedí a při správné péči Vám vydrží mnoho let. A na co se tedy zaměřit? Náčiní potřebnému ke šnorchlování se říká ABC a jedná se o masku, šnorchl a ploutve. Všechny tři mají určité zákonitosti, začněme tedy maskou.

Maska pro šnorchlování

Maska je nejdůležitějším prvkem celé výbavy. Brýle by měly těsně rámovat oči a nos. Při zkoušení by jste si měli ověřit, zda dobře přilnou k obličeji a nepropustí tak dovnitř vodu. Zjistíte to jednoduše. Stačí si masku přiložit k tváři a nadechnout se nosem, vytvoříte tím podtlak a brýle by se měly přitisknout k obličeji, aniž by jste museli přes hlavu přetáhnout řemínek.

Šnorchlování si nemusí odpírat ani jedinci s oční vadou, kteří jsou odkázaní na každodenní nošení brýlí. Na trhu je na výběr ze dvou zorníků masky - jednolité a rozdělené. Právě rozdělené zorníky jsou vhodné pro potápění se s dioptrickými skly.ú

Pro ještě lepší požitek z pohledu pod mořskou hladinu jsou na výběr také masky se speciálním filtrem, díky kterému jsou barevné vjemy ještě úchvatnější.

Šnorchlovací maska

Šnorchl

Také šnorchl, který dal tomuto sportu svůj název, je nezbytnou částí Vaší výbavy. K dispozici je několik typů. Záleží na Vás, pro který se rozhodnete. Pro začátečníky je určitě dobré si připlatit a vsadit na šnorchl s ventily a vlnolamem, nebo suchý šnorchl.

Ventily usnadňují vylití vody po vynoření. Jsou umístěny hned pod náustkem, proto je díky nim vydechnutí vody mnohem snazší.

Vlnolam je zase dobrým pomocníkem při zabránění vniknutí vody do trubice, když plavete na hladině.

Suchý šnorchl pak utěsní trubici šnorchlu proti nežádoucímu naplnění vodou, když jste zcela ponoření. Na trubici má krytku, která se při potopení hermeticky uzavře a nedovolí tak vodě, aby se do šnorchlu dostala. Po vynoření krytku opět pootevřete drobným výdechem (čímž se také zbavíte případné vody, která se v malém množství může do šnorchlu dostat).

Suchý potápěčský šnorchl LAGUNA Scubapro

Kvalitní suchý potápěčský šnorchl LAGUNA Scubapro
zdroj: kup-potapeni.cz

Šnorchlovací ploutve

Názory na nutnost používání ploutví se různí. Někteří raději šnorchlují bez nich, jiným dělá ponor bez ploutví takové problémy, že se jich při šnorchlování vůbec nevzdávají. Ať už každému vyhovuje něco jiného, jedno je jisté - ploutve Vám velmi usnadní pohyb při potápění a během plavání se s nimi tolik nevyčerpáte.

Také ploutve se vyrábí v několika typech. V zásadě rozlišujeme mezi ploutvemi botičkovými a řemínkovými. První jmenované se nazouvají na celou nohu, řemínkové, jak už z názvu vyplývá, jsou upevněny gumovými přezkami kolem kotníků, pata tedy zůstává odhalená. Pro šnorchlování se dporoučuje využívat ploutve botičkové, s kterými je vykonávání tohoto sportu pohodlnější.

Další faktor, který rozděluje nabídku ploutví do různých kategorií, je jejich tvrdost. Tvrdší ploutve kladou ve vodě větší odpor a při ponoru není nutné tolik kopat, hodí se však spíše pro pokročilejší sportovce. Začátečníci by měli volit měkčí ploutve, které jsou ohebnější, snadno se s nimi manipuluje a pohyb je tak přirozenější.

Další vhodné doplňky

Kromě těchto tří částí je možné rozšířit svoji výbavu ještě o lycrová trika a komplety, která zabrání spálení pokožky od slunce nebo požahání od medůz. Možná se Vám to nyní zdá zbytečné, ale věřte, že jakmile se do šnorchlování pustíte, ani nemrknete a zjistíte, že jste poleháváním na hladině a pozorováním kouzelného světa pod Vámi strávili polovinu dne. Vaše záda budou po celou dobu nechráněná a vystavená nebezpečně silnému slunci, proto nákup lycrového svršku velmi doporučujeme. Uvidíte, že v parných letních dnech strávených na hladině moře takové triko oceníte.

Štítky: Šnorchlování

 

[RSS]

 

Vaše názory