Regulátory tlaku Scubapro - díl 2

Regulátory tlaku Scubapro - díl 2

2. 1. 2009 | Tomáš Melichárek

Jak se starat o váš regulátor tlaku

 

Minule jsme si vymezili obecná základní fakta a důležité skutečnosti, na které nesmíme při používání automatiky zapomenout. Dnes si detailně popíšeme, z čeho se automatika skládá, jak se připojuje k tlakové lahvi a uvedeme mnoho dalších technických podrobností.
.
.
.
.
.
.
.
.
 

4 Popis sestavy automatiky

4.1 Autorizované sestavy regulátorů SCUBAPRO®

5 Technický popis

Materiál vysoké kvality a strojírenství používané ve výrobě SCUBAPRO® regulátorů zajistí maximální spolehlivost a bezpečnost. SCUBAPRO® je buduje vysokou kvalitou potápěčského vybavení přes 30 let. Všechny SCUBAPRO® regulátorové systémy se skládají ze 2 stupňů (regulátor omezující tlak) je spouštěný pístem. Druhý stupeň je negativním tlakem aktivovaný, dýcháním ovládaný regulátor. První stupeň spojený s ventilem lahve redukuje vysoký tlak zásoba (200 – 300 BAR), který se snižuje na střední tlak = 9,5 BAR skrz okolní tlak. Regulovaný stlačený vzduch je dodáván do druhého stupně přes nízkotlakou hadici.

 

5.1 T.I.S. (Termoizolační systém) – patentovaný

Proti zamrzající systém pro regulátor prvního stupně je instalován kvalifikovaným SCUBAPRO® mechanikem.

Je zkonstruován tak, aby byl odolný před zamrznutím v souladu s evropskými normami

(EN 250-2000) pro výkon ve studené vodě do 10 ˚C.

 

5.2 DIN nebo INT

SCUBAPRO® regulátory prvního stupně jsou momentálně dostupné s některým ze dvou různých spojení ventilu válce.

DIN: Tento konektor využívá pojistné kolo na závitu a vyhovuje ISO 12209-2

INT: Tento mezinárodní konektor se skládá z vahadla a ručně utahujícího se šroubu pro použití v systémech až do 230BAR a vyhovuje ISO 12209-1

Spojení válce může být změněno autorizovanými SCUBAPRO® mechaniky.
 

5.3 Kuželový slinutý filtr

 Kuželový slinutý filtr má o 300 % větší povrch než filtry ve tvaru disku. Filtr zachycuje rez a další velké částečky před jejich vstupem do regulátoru prvního stupně.
 

5.4 H.P. umístění kuželové dutiny

 Zkonstruované a patentované firmou SCUBAPRO®, umístění kuželové dutiny v Mk 10 prvním stupni odstraňuje nepříjemné „pískání“ běžné u jiného typu pístu prvního stupně (EU patent č. 0.310.738).
 

5.5 Systém po proudu

 „Po proudu“ znamená, že se ventil otevře s proudem vzduchu. Se systémem po proudu se dodávka ventilem druhého stupně automaticky otevře (jako bezpečnostní ventil) jestliže je střední tlak zásobován prvním stupněm vzrůstá nad očekávané tlaky. Tento přístup zajišťuje, že potápěč je zásobován vzduchem kdyby došlo k selhání více funkčního prvního stupně a nabízí značně nižší vdechovaný odpor s porovnáváním „proti proudu“ uspořádáním.
 

5.6 Středotlaká hadice

 V roce 1983 SCUBAPRO® vyvinulo středotlakou „Super Flow“ hadici, která má o 33 % vyšší kapacitu proudění vzduchu pro stejný vnější průměr. Super Flow hadice se hodí pro všechny SCUBAPRO® regulátory, včetně těch vyrobených před rokem 1983

 

5.7 Náustek

 Náustek je zkonstruován, aby se perfektně hodil do úst a přizpůsobil se zubům a dásním, dosahují maximálního pohodlí. Pneumaticky vyvážený vzduch proudící přes píst, vyvinutý průkopníkem SCUBAPRO® v šedesátých letech zůstává neovlivněný změnami tlaku v lahvi. Vysoký tlak vzduchu z válce postupuje radiálně okolo pístu bez uplatnění pohyblivé síly. Síla se používá pro pohyb pístu a zavírání ventilu je vytvořeno kolísáním středního tlaku pracujícího proti hlavní pružině.

Stálý proud vzduchu je hlavně způsobený detaily konstrukce. Většina regulátorů prvního stupně je navržena pro max. výkon s plnou lahví. Mk20 projekt byl vymyšlen, aby se pojistil maximální výkon s nižším přívodem tlaků. Průměr pístu byl zvětšen.

Průchody středního tlaku jsou umístěny na revolverové hlavě otočného těla dovolující otáčení o 360o dokonce když je tlačen. Otočné tělo má 5 středotlakých otvorů: 4 umístěné radiálně od průtoku a jeden na vrcholku ve středu. Střední otvor nabízí o 15 % větší proudění vzduchu z průtoku než radiálně umístěných otvorů. Vysokotlaké otvory najdete na každé straně hlavního těla dovolující spq a nebo připojení konzoly na pravou nebo levou stranu.Kromě toho všechny výše uvedené znaky Ultralehké verze vyrobené z lehké slitiny mají váhu menší než 1/2 váhy standardního mosazného modelu.
 

5.8 Celoobličejová maska

 Každý SCUBAPRO® regulátor druhého stupně bez náustku, může být nasazen na SCUBAPRO® celo obličejovou masku (p/a 24.150.000) autorizovanými SCUBAPRO® opravárenskými mechaniky.
 

5.9 Registrace

Všechny SCUBAPRO® regulátory jsou označeny sériovým číslem (s/a). Na kovu druhého stupně můžete najít s/a na zadní části povrchu nad bublinkovým deflektorem. Nejvíce plastikových regulátorů druhého stupně, s/a můžete objevit na zadní straně bublinkového deflektoru nebo na povrchu náustku. D400 má s/a na straně tělesa. Všechny regulátory prvního stupně ukáže s/a na hlavním tělese.
 

5.10 Silikon

 Membrána a ventil odsávání jsou vyrobeny z vysoce citlivého silikonového materiálu. Tento neobyčejně pružný materiál snižuje úsilí potřebné k dýchání během vdechování a vydechování.
 

5.11 Slučitelnost /Kompatibilita/

 Obrácená kompatibilita, filosofie společnosti. Nové součástky jsou konstruovány, aby byly kompatibilní se staršími verzemi podobných modelů. Dokonce starý Mk5 první stupeň může být použit s nejnovějšími součástkami.
 

5.12 Světová životní záruka

Výrobce SCUBAPRO® nabízí majitelům všech nových dýchacích regulátorů doživotní záruku, která se vztahuje na materiál a výrobní vady všech součástek kromě náustku a středotlaké hadice. Aby byla záruku  možno uplatnit, musíte vlastnit dokumentaci ke všem provedeným ročním servisům a kontrolám autorizovaným servisem SCUBAPRO®.
 

5.13 EN 250-2000 schválení

 Všechny SCUBAPRO® regulátory přesahují přísné požadavky žádané evropským standardem EN 250-2000 Jestliže je výstroj opatřena T.I.S., všechny SCUBAPRO® regulátory prvního stupně se přizpůsobí okolním požadavkům ve studené vodě.

 

5.14V. I. V. A.

V. I. V. A. (US Patent 4, 796,618) dovoluje potápěči snadně vdechovat proud vzduchu. Toto je možné umístěním přítokové lopatky v otvoru náustku. Úhel lopatky ovládá přítokový vzduch do úst potápěče. Nastavením V. I. V. A. ovládací páčkou na venkovním druhém stupni, můžete maximalizovat efekt dýchání proudu vzduchu Venturiho trubicí. Vysoká rychlost vzduchu proudícího přes lopatku produkuje zatím nízký tlak, táhnoucí membrána a stlačující ventil uvádějící do chodu páčku a otevírá přítokový ventil.

Seřizování Venturiho efektu

Po zanoření otočte páčku na úroveň MIN. Mějte přitom při sobě buddyho nebo alespoň záložní druhý stupeň jako alternativní zdroj vzduchu (octopus)

Otočte páčku do pozice MAX, čímš dosáhnete maximálního proudění vzduchu.

 

6 Technické specifikace

 

 

 

 

Druhé stupně

 

První stupně

X650T

X650

S600T

S600/

clasik

S600

S550


G250 HP

 


D400


R290/R190

R390/R380


R290/R190

R390/R380

Octopus

MK 2 Plus
DIN / INT

               

       X

       X

MK 17

DIN / INT

 

   X

 

    X

    X

   X

   X

 


       X

                        

       X

MK 16

DIN / INT

 

 

 

 

 

   X

 


 


       X

       X

MK 18

DIN / INT

 

   X

 

 

    X

   X

   X

   X

       X

       X

MK 25 A.F.DIN/INT

 

   X

 


     X

    X

   X

   X

   X

       X

       X

MK 20 NITROX

 

 

 

 

 

 

   X

 

 

 

MK 25T

DIN / INT

    X

   X

    X

  

    X

    X

   X

   X

  

       X      

MK 25 SA

DIN / INT

    X

   X

    X

    X       

    X

    X

   X

 

 

       X

 

V posledním, třetím dílu se seznámíme s praktickými úkony, které je třeba provádět před, při a po použití automatiky, s detaily údržby a obecnými doporučeními výrobce.

 

<<  Předchozí díl 1 << .. >> Pokračování - díl 3 >> 

 

[RSS]

 

Vaše názory