Tyto nezávislé testy automatik byly provedeny na vybraných automatikách Apeks, Scubatech-Tecline a Scubapro, Poseidon, testy provedl Silvestr Pěkník hloubkový potápěč a vynikající technik.

Test ke stažení.

Závěrem:

Když jsem si přečetl srovnávací tabulky testů automatik, tak mě ohromily závěry, že automatiky některých „významných“ výrobců v hloubce kolem 160 m přestávají pracovat.

Scubapro

Naopak automatika Scubapro MK 17 fungovala v hloubce 170 m bezchybně s minimální změnou v nastavení středotlaku a v hloubce kolem 300 m měl středotlak mírně pod 10 barů. U automatiky Scubapro Mk 25 se středotlak nezměnil ani v hloubkách přes 300 m. Již kdysi jsem psal že testovali Mk25-ku Scubapro, na hloubkové ponorce. Automatika fungovala bezvadně a bez jakékoli změny na středotlaku i v hloubce 2000 m.  

U automatik jsou tyto hodnoty stěžejní. Nastavení středotlaku a nádachový odpor, který se netestoval, jsou velmi důležité pro její provoz. Pokud Vám klesne středotlak, automatika dodává méně vzduchu a to by nemuselo stačit pro vaše pohodlné dýchání.

Pokud mám tedy automatiku Scubapro která bezchybně funguje i v takových extrémních hloubkách tak je radost se s ní potápět a o to více jí mohu důvěřovat při našich rekreačních ponorech do 40-50 m kde je dostatečně předimenzovaná.  

Scubapro dokonce udává že MK 25 dodává až 9500 l/min max. Mk 17 dodává 6500 l/min. Pro příklad Apeks dodává kolem 5000 l/min. Vím je to předymenzované, ale proč ne. Pokud bude potápěč dýchat na povrchu ve stresu i dvakrát více tedy až 60 l/min je to v hloubce 50m 360 l/min, když budou dva a musí i nafukovat jacket. Máte stále hodně vzduchu. Ale u membránové automatiky vše závisí na přenašecím plastovém kloboučku. Ten pokud by se zdeformoval jak se uvádí v testech, tak se sníží středotlek a automatika přestane dávat to co měla.

Vše bude bezvadně fungovat, pokud ale nezapomenete na pravidelný 1-2 letý servis, nebo 100 ponorů. Jde o to čeho dosáhnete dříve.

Váš Scubapro technik, Tomáš Melichárek