7 tipů pro šnorchlování

7 tipů pro šnorchlování

23. 5. 2008 | Tomáš Melichárek

Jak správně šnorchlovat? Potápěči to znají ze svého kurzu, ale pokud chcete šnorchlování o dovolené zkusit poprvé, patrně se vám bude hodit následujících 7 tipů, které jsem pro vás sepsal.

 

Šnorchlování je nejjednodušší a nejpřístupnější formou potápění. Můžete ho provádět především v průzračných pobřežních vodách, v nichž můžete pozorovat hejna ryb a jiných podmořských živočichů. Při šnorchlování zpravidla plavete na hladině vody a obličej při tom držíte pod vodou. Dýcháte pomocí šnorchlu, který dal této aktivitě jméno. Když pod vodou vypátráte něco zajímavého, zadržíte dech a potopíte se do větší hloubky.

Při šnorchlování nahlédnete do nového světa

Při šnorchlování nahlédnete do nového světa pod hladinou
zdroj: tomasmalicharek.cz

1) Co si pořídit pro šnorchlování

Existují tři věci, které potřebuje většina šnorchlařů: Maskašnorchl a ploutve. Těmto třem základním věcem, které potřebuje každý potápěč se říká ABC. Vše potřebné se dá určitě půjčit, ale vždy je mnohem lepší mít vlastní vybavení. Proč? Protože vám lépe sedne a to je zejména u potápěčské masky velmi důležité.

Výběru vybavení se věnujeme v samostatném článku: Výbava pro šnorchlování

2) Jak pečovat o vybavení

Pokud jste do své výbavy investovali, starejte se o ni tak, aby vám dlouho vydržela. Výbavu pro šnorchlování nikdy nenechávejte ležet na slunci a každý večer ji pečlivě opláchněte sladkou vodou. Tato je jednoduchá rada vám zaručí, že vám maska, šnorchl a ploutve budou sloužit třeba i deset let.

3) Jak používat ploutve

V ploutvích rozhodně nechoďte po suchu, ale obujte si je až ve vodě. Ideální je zdruba metrová hlouka, kde po nazutí ploutví můžete plavat. Při plavání kmitejte střídavě takřka napnutýma nohama. Tento pohyb dělejte pomalu a uvolněně — ne silou. Pokud se v ploutvích musíte postavit neohýbejte list ploutve, při chození ve vodě jen couvejte.

4) Jak zabránit mlžení masky při šnorchlování

Potápěčskou masku nedotahujte kolem hlavy silně. Maska nesmí přiléhat silným tlakem. Pokud se vám sklo nové masky mlží jsou dvě možné příčiny sklo je mastné z výroby a vy jej musíte odmastit před každým potápěním. Čím vícekrát zpočátku čistíme sklo tím dříve se přestane mlžit. Druhá možnost je že voda je chladnější a vy chybně vydechujete do masky nosem. Vydechujte pouze do šnorchlu.

Tip: Přípravek proti mlžení potápěčské masky

5) Jak používat šnorchl

Při šnorchlování se musíte naučit dýchat s hlavou pod vodou bez stresu, že nadechnete vodu. Abyste zabránili nepříjemným pocitům při nadechlé vodě, dejte špičku jazyka na horní patro a dýchejte kolem něj. Jazyk při nádechu vodu včas ucítí. Vydechnutím skrz náustek a výdechový ventil se vody ve šnorchlu zbavíte.

Suchý potápěčský šnorchl LAGUNA Scubapro

Kvalitní suchý potápěčský šnorchl LAGUNA Scubapro
zdroj: kup-potapeni.cz

6) Tlak v uších při zanoření

Nepříjemného pocitu se zbavíte přidržením nosu a jako když chcete vydechnout přes uši. Tím se srovná tlak s okolím, druhý způsob je polknutí. toto opakujete pořád při zanoření. Při vynořování není třeba.

7) Pozor na lodě

Další důležitá věc na kterou si dejte pozor jsou lodě jezdící příliš blízko pobřeží. Loď by vás mohla přejet a ublížit vám. Z tohoto důvodu je bezpečnější šnorchlovat s bójkou kterou si přivážete k sobě na delší plovoucí provaz určen pro použití ve vodě.

Štítky: Šnorchlování

 

[RSS]

 

Vaše názory